Bolą Cię mięśnie po treningu? Znasz ten stan, kiedy ciężko jest zejść po schodach lub podnieść ręce do góry? Borykasz się często z zakwasami? Przedstawię Ci parę porad jak sobie z nimi świetnie poradzić.

Zaczniemy jednak od tego czym są zakwasy. Powszechne używanie słowa zakwasy wprowadza mały zamęt w nazewnictwie i walce z bólem występującym po treningu. Zakwasy jest to nic innego jak obecność kwasu mlekowego, który pojawia się w organizmie podczas wykonywania ćwiczenia przez powstanie długu tlenowego. Wspomniany wyżej kwas utrzymuje się w organizmie do około godziny po treningu i zostaje wydalony.

Więc czym jest ból, który pojawia się po wykonaniu aktywności i może utrzymywać się nawet do kilku dni? Są to tzw. DOMS’y (delayed onset muscle soreness), czyli opóźniona bolesność mięśni. Dzieje się tak, ponieważ każdy wysiłek fizyczny prowadzi do uszkodzenia napiętych mięśni. Dochodzi do mikrourazów przez zerwanie połączeń miozyny i aktyny, zniszczona zostaje błona otaczająca włókna mięśniowe i stąd się bierze ból. Te urazy są jednak pożądane, ponieważ dzięki nim dochodzi do odbudowy i syntezy nowych białek, co sprawia, że dany mięsień jest większy i silniejszy.

Bólowi mięśni towarzyszyć może ograniczenie zakresów ruchu, opuchlizna, tkliwość w danym miejscu oraz osłabienie mięśnia.

Jak więc poradzić sobie z tym bólem?

• Skorzystaj z relaksującej ciepłej kąpieli na drugi dzień po treningu. Ona rozluźni mięśnie usprawni przepływ krwi i lepiej Cię dotleni.

• Możesz zrobić ciepły okład, który również zadziała jak ciepła kąpiel. Do tego będzie Ci przydatny termofor lub ręcznik.

• Świetnie sprawdzi się polewanie bolącego miejsca raz zimną, raz ciepłą wodą.

• Zadbaj o odpowiednią regenerację. Sen odegra tu kluczową rolę, ponieważ wtedy namnaża się najwięcej komórek.

• Rozmasuj bolące mięśnie i rozciągnij je nie tylko po treningu. Jeśli jesteś w posiadaniu rollera (wałka) lub piłeczki, możesz wykonać rolowanie, które odżywi mięsień, rozluźni i przyspieszy procesy regeneracyjne.

• Wykonanie lekkiego treningu również rozrusza obolałe mięśnie. Pamiętaj jednak, aby nie przeforsowywać zbytnio swojego ciała.

• Niezwykle ważna jest również dieta. Po treningu watro zjeść posiłek bogaty w białko, co przyspieszy wcześniej wspomnianą regenerację i odbudowę mięśnia. Nie należy również zapominać o witaminach, które również są ważne.

•Pamiętaj, aby przed każdym treningiem skupić się na odpowiednim rozgrzaniu danej partii mięśni, które trenujesz, a po treningu zadbaj o odpowiednie rozciągnięcie i odpoczynek.

• Pij odpowiednio dużo wody zmineralizowanej, która pomoże zmienić odczyn krwi z kwasowego na zasadowy.

• Pamiętaj zawsze, że zaczynając powinnaś rozpocząć od stopniowego przyzwyczajania organizmu do wysiłku fizycznego, co mniejszy dolegliwości bólowe.

Jak już wspomniałam odpowiednie roztrenowanie jest niezwykle ważne, dlatego też platforma treningowa fitness online dla kobiet jest przygotowana w taki sposób, abyś mogła na odpowiednim dla siebie poziomie ćwiczyć. Wykupując dostęp nie zostajesz pozostawiana sama sobie, dostajesz darmowy plan treningowy, przygotowany na podstawie wypełnionej ankiety i możesz cały czas kontaktować się z trenerką, który z przyjemnością udzieli Ci porad.

Jeśli jednak obawiasz się ćwiczeń na własną rękę zawsze możesz umówić się na trening personalny online z wykwalifikowanym trenerem personalnym, który przez cały czas trwania treningu będzie monitorował wykonywane przez Ciebie ćwiczenia i dobierze je pod Twoje cele. Była też mowa o odpowiedniej diecie, która przyspiesza proces regeneracyjny. Zapraszam Cię do skorzystania z diety online, która jest przygotowana pod Twoje preferencje żywieniowe. A teraz już wiesz, jak poradzić sobie z “zakwasami”, więc do dzieła. Zrób trening na www.labonitafit.pl/trenujwdomu  w razie pytań pisz śmiało na kontakt@labonitafit.pl Powodzenia!