Czy zastanawiasz się nad tym jak prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń? Czy myślisz, że technika oddychania może wpłynąć na efekty? A może podczas treningu Twój trener ciągle powtarza Ci “wdech, wydech”, ale nie wiesz dlaczego, akurat w tym momencie? Dowiedz się czym skutkuje prawidłowy oddech.

Po pierwsze oddychaj

Nagminne jest wstrzymywanie oddechu podczas wykonywania ćwiczenia, jest to jednak nieprawidłowe, a nawet szkodliwe. Wbrew pozorom nie masz wtedy więcej siły na wykonanie kolejnego powtórzenia. Zatrzymywanie powietrza powoduje zwiększenie ciśnienia. Niestety szybciej się męczysz, co wiąże się z Twoją rezygnacją z następnego treningu. To również wiąże się z wystąpieniem zadyszki. Gorszy także jest przepływ krwi w organizmie, a co za tym idzie niedokrwienie mózgu.

Prawidłowo powinnaś wziąć wdech przez nos, gdzie powietrze jest oczyszczane i ogrzewane, a wydech przez usta, dzięki czemu szybciej zostanie usunięte z płuc.

Technika oddychania przeponą:

  • Weź głęboki wdech w taki sposób, aby nie rozszerzać klatki, ale tak żeby całe powietrze wypełniło brzuch.
  • Wypuszczając powietrze wciągaj brzuch napinając mięśnie.
  • Powtarzaj to kilka razy, aż opanujesz technikę.

Oddychanie przynosi wiele korzyści:

  • tłuszcz spala się podczas przemian tlenowych, dlatego pamiętaj o tym jeśli Twoim celem jest zgubienie zbędnych kilogramów,
  • dzięki prawidłowemu natlenieniu Twoje mięśnie będą rosły większe, a to ważna informacja podczas kształtowania sylwetki,
  • poprawia się kondycja, a wtedy bieg za dzieckiem, czy wejście z zakupami po schodach nie będzie dla Ciebie problemem
  • szybciej się regenerujesz.

Dostosuj oddech do rodzaju wykonywanych ćwiczeń, ponieważ specyfika każdego z nich jest inna, a Ty chcesz przecież wyciągnąć z treningu jak najwięcej korzyści.

Trening siłowy

Podczas ćwiczeń z oporem zewnętrznym w postaci ciężarów czy gum pamiętaj o tym, aby wydech robić zawsze z wysiłkiem, wdech w początkowej fazie ruchu. Jako przykład pokażę Ci to na martwym ciągu. Wdech robisz w momencie, gdy masz już przybraną odpowiednią pozycję i jesteś gotowa, aby sztangę, czy inny ciężar unieść w górę. Wydech robisz gdy jesteś już wyprostowana.

Trening cardio

Ćwiczenia aerobowe mają trochę inny charakter. Staraj się przez cały czas oddychać równomiernie. Taki sam czas wdechu co wydechu. Przykładowo 3 sekundy wdechu i 3 sekundy wydechu. Twój oddech powinien być spokojny i miarowy.

Rozciąganie

W końcowej fazie treningu jakim jest rozciąganie Twój oddech powinien być głęboki i spokojny. Mięśnie dostaną dużą dawkę tlenu i łatwiej się rozluźnią.

Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi wyjaśniłam Ci w łatwy i przystępny sposób zasadę prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń. Już teraz będziesz wiedziała, dlaczego Twój trener stawia nacisk na prawidłowy moment wzięcia wdechu i wydechu.

Przećwicz sobie kilka razy odpowiednią technikę oddechu, dzięki czemu zmaksymalizujesz swoje osiągi podczas treningu.

Do zobaczenia na zajęciach stacjonarnych

https://www.labonitafit.pl/klub-swidnica/

na platformie fitness online

https://www.labonitafit.pl/trenujwdomu/

lub podczas treningu personalnego :)