Wiesz dokładnie, że należy wypijać odpowiednią ilość wody, ale nie do końca wiesz ile, kiedy i jakie to przynosi korzyści? W tym tekście dokładnie wszystko wyjaśnię! Właśnie ruszyło czternastodniowe wyzwanie Napij Się! podczas którego należy każdego dnia wypijać około 8 szklanek wody, więc jeśli potrzebujesz motywacji, aby wyrobić w sobie ten nawyk, śmiało dołącz do grupy kobiet, które już zaczęły.

Ludzkie ciało składa się w około 70% z wody, więc już samo to powinno dać Ci dużo do myślenia, jak ważne jest nawodnienie dla prawidłowego funkcjonowania każdego organu.

Zapytasz, skąd wiedzieć ile wody należy wypić, aby się odpowiednio nawodnić?
Otóż możesz bardzo łatwo to wyliczyć za pomocą prostego wzoru:

masa ciała x 0,03 = minimalna ilość wody w litrach, którą powinnaś wypić

Standardowe szklanki posiadają 200-250 ml, czyli otrzymaną wartość, załóżmy że 2l, powinnaś podzielić przez 0,2 lub 0,25, zależnie od tego ile Twoja szklanka ma pojemności.

Pamiętaj, że jeśli wykonujesz trening, jesteś bardziej aktywna w ciągu dnia, jest gorąco lub jesteś mamą karmiącą, to Twoje zapotrzebowanie wody zdecydowanie się zwiększa!

Jeśli smak wody Ci nie podchodzi, to nie zmuszaj się do jej picia. Możesz śmiało dodać do niej swoje ulubione owoce, np.: cytrusy, truskawki, kiwi itp. oraz odrobinkę miodu. Pamiętaj jednak, żeby nie kupować wody smakowej, która jest mocno słodzona i zawiera mnóstwo niepotrzebnych składników.

No dobrze, wiesz już ile powinnaś pić i jak urozmaicać sobie smaki wody, pytanie kiedy pić? Nie pij dużej ilości na raz, rozłóż sobie to w czasie. Jest kilka podstawowych okresów kiedy powinnaś pić wodę:

1 szklanka po przebudzeniu
1 szklanka 20 min przed posiłkiem
1 szklanka przed prysznicem
1 szklanka przed zaśnięciem
pozostałe 4 szklanki rozłóż równomiernie w ciągu dnia

Woda ma zbawienny wpływ na nasz organizm, dzięki niej będziesz:

odpowiednio nawodniona

zyskasz energię

poprawisz swoją koncentrację i usprawnisz zapamiętywanie

obniżysz poziom stresu

usprawnisz pracę nerek

usprawnisz pracę układu pokarmowego i wspomożesz swój metabolizm

zapobiegniesz stanom zapalnym

oczyścisz swój organizm

wspomożesz odchudzanie

Jej podstawowe funkcje to transport składników odżywczych, ochrona narządów wewnętrznych przed uszkodzeniem oraz zapewnienie odpowiedniego środowiska dla wszystkich procesów w organizmie. Tu masz kolejne potwierdzenie jak bardzo potrzebna jest w organizmie.

Woda znajduje ujście z naszego organizmu na wiele sposobów. Najbardziej oczywistym jest przez wydalenie kału i moczu, następnie przez skórę pocąc się, z łzami a nawet przez układ oddechowy wraz z wydychanym powietrzem.

Przy pocie zostając, pamiętaj o nawodnieniu przed w trakcie i po treningu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tracimy wtedy bardzo dużo wody, dlatego przystępując do ćwiczeń powinnaś być odpowiednio nawodniona, ale na tyle, aby nie sprawiało to dyskomfortu podczas ćwiczeń. A po treningu pamiętaj, aby utraconą wodę uzupełnić.

Pierwszymi i podstawowymi oznakami odwodnienia jest odczuwanie pragnienia, suchość w ustach, wysuszona skóra, zmęczenie, problemy z koncentracją, mniejsze oddawanie moczu, a sam jego kolor jest ciemnożółty, ból i zawroty głowy, a nawet zaparcia.


Lepsza woda niegazowana, czy gazowana?

Otóż nie ma sprecyzowanej dokładnie teorii na temat przewagi jednej wody nad drugą. Obie wody nie posiadają dodatkowych kalorii. Jedyną różnicą między nimi jest poziom wysycenia dwutlenkiem węgla.

Jeśli nie posiadasz lekarskich przeciwwskazań do picia wody gazowanej, nie występują u Ciebie problemy żołądkowe, jelitowe, z krtanią czy płucami ani nie masz skłonności do wzdęć, a lepiej smakuje Ci woda gazowana to śmiało możesz ją pić. Często uważa się, że szybciej gasi pragnienie i daje lepsze orzeźwienie, ale jest to kwestia osobnicza i nie każdy może podzielać to zdanie.

Raczej odradzam picie wody gazowanej w okresach okołotreningowych ze względu na możliwość wystąpienia wzdęć i uczucia ciężkości w żołądku, co daje dyskomfort i utrudnia wykonywanie ćwiczeń.

Już wiesz jakie są zalety picia wody i jak powinnaś się do tego zabrać. Mam nadzieję, że dołączysz do nas i podejmiesz wyzwanie Napij Się!

Platforma treningowa fitness online dla kobiet jest do Twojej dyspozycji 24 h/dobę! Wskakuj i zmień swoje życie na lepsze! Dołącz do Wyzwania 90 dni i razem ze mną wypracuj nawyk ćwiczeń, zdrowego odżywiania i radości z życia.

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii żywieniowej, idealna dla Ciebie będzie dieta online, dzięki której jesz to co lubisz i chudniesz!

A może potrzebujesz większej motywacji i kontroli drugiej osoby podczas ćwiczeń? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco to zapraszam Cię na trening personalny online, podczas którego w czasie rzeczywistym ćwiczysz odpowiednio dobrane ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanego trenera personalnego we własnym domu!

Zapraszam Cię na tę niezwykłą platformę treningową #trenujwdomu, sprawdź jak proste i przyjemne mogą być ćwiczenia!

https://www.labonitafit.pl/trenujwdomu