Jeść po 18-stej, czy nie? Unikać tłuszczu w diecie? A może jesteś w ciąży i z każdej strony słyszysz, że powinnaś jeść za dwoje? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i inne dietetyczne pytania, to koniecznie powinnaś przeczytać ten tekst, który rozwieje Twoje wątpliwości.
 
1. Rezygnacja z posiłków przyspieszy proces chudnięcia 
MIT
Dostałaś rozpiskę od dietetyka, ale postanawiasz sama zrezygnować z jednego z posiłków w ciągu dnia, żeby „przyspieszyć” spadek wagi albo nie masz czasu go zjeść. Niestety jest to złe podejście. Organizm nie dostając odpowiedniej ilość pożywienia zaczyna magazynować tłuszcz na gorsze czasy bez pożywienia, a dodatkowo Twój metabolizm zwolni. Jest to mechanizm obronny naszego ciała.
2. Im mniej kalorii tym lepiej 
MIT
Podejście do sprawy, że powinnaś spożywać 1400, 1200 lub mniej kalorii jest błędne. Średnio 1400-1500 kcal to tzw. kalorie wykorzystywane do przeprowadzania podstawowych procesów życiowych organizmu, takich jak praca serca, oddychanie i inne. Więc jeśli zejdziesz poniżej tej wartości, zaczniesz wyniszczać swój organizm.
3. W ciąży powinno się jeść za dwoje 
MIT
Ciąża, to piękny okres w życiu kobiety, ale nie powinien być to czas bezkarnego objadania się i spożywaniu śmieciowego jedzenia, bo przecież jesteś w ciąży. Pamiętaj, że to co jesz trafia również do Twojego maleństwa. Więc warto zmienić powiedzenie: „jem za dwoje” na: „jem dla dwojga”. W I trymestrze ciąży zapotrzebowanie kaloryczne jest takie samo jak u kobiety nie będącej w ciąży. W II trymestrze należy ilość spożywanych kalorii zwiększyć o 360 kcal, a w III trymestrze o 475 kcal.
4. Można być najedzonym i chudnąć 
FAKT
Odpowiednio zbilansowana dieta daje efekt napełnienia, dlatego też nie chodzisz głodna i czujesz się świetnie, a mimo tego chudniesz. Bywa i tak, że kobiety rozpoczynające dietę mówią, że nie są w stanie przejeść wszystkich rozpisanych posiłków i muszą przyzwyczaić się do ilości jedzenia, które muszą spożyć w ciągu dnia, a mimo to efekty są takie jak oczekiwały.
5. Ostatni posiłek przed 18-nastą 
MIT/FAKT
Jeśli kładziesz się spać o 20-21, to to stwierdzenie ma sens. Jeśli chodzisz spać dużo później, to godzina 18-sta nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jak już to było wspomniane w punkcie pierwszym, nasze ciało zabezpiecza się na gorsze czasy i odkłada zapasy w formie tkanki tłuszczowej. Drugą stroną medalu jedzenia tylko do 18-stej jest wieczorne podjadanie. Po paru godzinach robisz się głodna i chwytasz za wszystko co masz pod ręką, co często nie jest zdrowe lub jesz tuż przed snem i Twój organizm nie zdąży tego strawić. Więc rozsądniej będzie zjeść kolację 2-3 godziny przed snem.
6. Zaczynam się odchudzać – rezygnuję z tłuszczu 
MIT
Tłuszcz jest niezbędny w diecie każdego człowieka, ponieważ chroni on narządy wewnętrzne, utrzymuje ciało w stałej temperaturze oraz bierze udział we wchłanianiu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zwróć uwagę, aby spożywać głównie tłuszcze nienasycone, które są najzdrowsze, znaleźć je możesz np. w tłustych rybach morskich, orzechach, oleju rzepakowym, oliwie z oliwek.
7. Zaczynam się odchudzać – rezygnuję z węglowodanów 
MIT
Węglowodany są podstawowym źródłem energii w diecie. Nie należy bezpodstawnie z nich rezygnować. Jednak najlepiej sięgać po te złożone, które można znaleźć w kaszach, pełnoziarnistych produktach, brązowym ryżu i strączkach. Są one też źródłem błonnika, który wpływa na trawienie. Zrezygnuj z węglowodanów prostych, których jest mnóstwo w słodyczach, białym pieczywie i napojach.
8. Głodówki najlepszym sposobem na odchudzanie 
MIT
Przyznaj się, że stosowałaś? Większość kobiet przynajmniej raz w życiu próbowało głodówek, które pozornie przynoszą efekt szybkiej utraty wagi, ale jest to przeważnie ubytek wody i treści jelitowej. Taki zabieg spowalnia metabolizm i przemianę materii, a w dodatku skutkuje bardzo szybkim efektem jo-jo, ponieważ Twój organizm będzie chciał uzupełnić braki, więc “rzucisz” się na jedzenie.
9. 100% albo nic 
MIT
Odżywiasz się zdrowo i racjonalnie przyjmując odpowiednią ilość kalorii, ale zdarzy Ci się raz na jakiś czas zjeść kawałek ciasta, czy pizzę i obarczasz się winą, że cały wysiłek zmarnowany i w efekcie zaprzestajesz dalszego stosowania diety. Pamiętaj, że jeden kawałeczek tortu lub czekolady zjedzony z okazji urodzin nie przyprawi Cię o dodatkowe kilogramy. Nie obwiniaj się za to. Jeśli cały czas jesz zdrowo, to nie będzie miało to wpływu. Tak samo jak jeden dzień diety nie pomoże Ci zrzucić 10 kg. Utrzymaj balans i nie daj się zwariować. Wszystko jest dla ludzi, ale z głową.
Mam nadzieję, że dzięki temu tekstowi bardziej świadomie podejdziesz do swojej diety i racjonalnie oraz z głową zmienisz swój codzienny jadłospis.
Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, jak ciężko wybrać odpowiednie posiłki i dobrać ich ilość, więc niezależnie od tego na jakim etapie w dążeniu do osiągnięcia sukcesu jesteś, dieta online, którą jestem w stanie ułożyć pod Twoje preferencje i potrzeby, będzie idealnym rozwiązaniem.
Platforma treningowa fitness online dla kobiet to miejsce, gdzie znajdziesz treningi, ktore śmiało możesz wykonać w domu, ale także możesz umówić się na trening personalny online, czy skorzystać z pomocy dietetyka.
Sprawdź jakie to proste!