Skutki spożywania alkoholu są zwykle kojarzone jedynie z syndromem dnia następnego. Sprawdź jak wpływa on na sen i regenerację.

Po imprezie ze znajomymi lub dłuższym wieczornym posiedzeniu przy drinku lub winie kładziesz się spać, ale wstajesz niewyspana i nie wiesz dlaczego? Otóż tak działa właśnie alkohol.

Działanie substancji “wyskokowych” zaburza fazy snu. Zasypiasz, lecz nie wpadasz w sen głęboki. Jakość snu pozostawia wiele do życzenia.

Kieliszek wina ułatwia zasypianie.

Z pewnością nieraz słyszałaś to stwierdzenie. Alkohol owszem przyspiesza zasypianie, ale tak jak już wspomniałam, nie jest to sen głęboki, podczas którego organizm wypoczywa. Zdecydowanie lepiej będzie dla Ciebie jeśli weźmiesz gorącą kąpiel lub prysznic, bądź poczytasz książkę do snu.

Co więcej etanol powoduje odwodnienie, ponieważ nasze ciało chcąc pozbyć się toksyny z organizmu doprowadza do tego, że częściej oddajesz mocz. Dzieje się to także i w nocy, więc musisz się przebudzić, żeby skorzystać z toalety.

Być może pomyślisz, że sen i odpowiednia regeneracja nie jest aż taka ważna, więc nie musisz do tego przykuwać aż takiej uwagi. Otóż to nieprawda. Odpowiednia regeneracja jest niezwykle istotna w całym procesie treningowym. Jeśli Twój organizm nie wypocznie, nie będziesz mogła w pełni sił i w 100% wykonać kolejnego treningu. Będziesz przez to chodziła zmęczona i zniechęcona do podjęcia kolejnej aktywności.

Co więcej mała ilość snu powoduje zmniejszenie ilości limfocytów nawet do 70%, które są ważne w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Dzięki nim zwalczane są infekcje wirusowe i komórki nowotworowe.

Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca 7-9 godzin nieprzerwanego snu.

Formuła nieprzerwany sen nie oznacza czasu od momentu położenia się do łóżka, ale od zaśnięcia. Także, abyś w pełni czuła się wypoczęta powinnaś zwrócić szczególną uwagę na ilość godzin jakie przesypiasz. Higiena snu jest niezwykle ważna, niestety alkohol wpływa negatywnie również i na tę sferę życia.

Oprócz złej regeneracji etanol pod każdą postacią wpływa niekorzystnie na pracę mózgu i uszkadza jego komórki. Do tego dołączyć można problemy z koncentracją, ze skoordynowaniem swoich ruchów, oddychaniem i rozdrażnieniem, co również nie daje pozytywnych skutków w całym procesie treningowym. Oczywiście organizm wystawiony na działanie tak silnej toksyny nie jest chętny na dodatkowy wysiłek jakim są ćwiczenia, więc ciężko utrzymać dyscyplinę.

Jak widzisz jest wiele negatywnych aspektów związanych ze spożywaniem alkoholu, dlatego polecam umiar i rozsądek, a z pewnością Twoje efekty treningowe na tym nie ucierpią.

Jeśli sama nie potrafisz dobrać sobie rodzajów treningów, ilości dni, podczas których powinnaś ćwiczyć i ilości dni regeneracji wskakuj na platformę fitness online #trenujwdomu, tam uzyskasz idealny dla Ciebie plan treningowy, dzięki któremu Twoje wymarzone efekty pojawią się w mgnieniu oka.

https://www.labonitafit.pl/trenujwdomu