Ćwiczenia w domu – od czego zacząć domowe treningi?
Aktywność fizyczna na przestrzeni ostatnich lat bardzo zyskała na popularności, czemu trudno się dziwić, biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie za sobą niesie. Przez wieki, ćwiczenia fizyczne były kojarzone głównie z dbaniem o atrakcyjną sylwetkę lub osiąganiem wysokiej wydolności sportowej. Jednak wraz z postępem badań naukowych i zmieniającymi się społecznymi przekonaniami, zaczęto coraz bardziej doceniać ich pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję psychiczną.
- Dlaczego warto ćwiczyć?
W ostatnich dekadach, społeczność medyczna i naukowa zgromadziła dowody na korzyści płynące z regularnej aktywności fizycznej dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Badania wykazały, że regularne ćwiczenia mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia wielu chorób, takich jak choroby serca, otyłość, cukrzyca typu 2, choroby metaboliczne i niektóre rodzaje nowotworów.
Ponadto, ćwiczenia fizyczne okazały się również niezwykle ważne dla kondycji psychicznej i dobrego samopoczucia. Regularna aktywność fizyczna wpływa na poprawę nastroju, redukcję stresu oraz wzrost samooceny. Wysiłek fizyczny stymuluje uwalnianie endorfin, nazywanych hormonami szczęścia, które odpowiadają za uczucie euforii i zrelaksowania.
- Zalety ćwiczeń w domu
Z badań przeprowadzonych przez Eurominitor, wynika, że Polacy najchętniej podejmują aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, przy czym część z nich traktuje np. jazdę na rowerze bardziej jako formę transportu, niż zamierzoną aktywność fizyczną.
Na drugim miejscu plasuje się – co może zaskakiwać – trening domowy. Dlaczego Polacy chętniej jako miejsce ćwiczeń, wybierają zacisze własnego domu niż profesjonalnie wyposażoną siłownię lub klub fitness? Zalet jest co najmniej kilka:
- Brak tracenia czasu na dojazdy: szybkie tempo życia wymaga od nas rozsądnego gospodarowania wolnym czasem, a wizja długich dojazdów i stania w korku skutecznie odstrasza przed zakupem karnetu na siłownię.
- Ćwiczenie w dowolnym czasie: niestandardowe godziny pracy i ćwiczenia późnym wieczorem, albo bardzo wczesnym rankiem? Nic nie stoi na przeszkodzie! Na domowy trening możesz sobie pozwolić, kiedy tylko masz na to ochotę.
- Brak porównywania się z innymi: wiele osób, zwłaszcza tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z treningami, może czuć się nieswojo ćwicząc wśród doświadczonych i zaawansowanych bywalców siłowni. Nietrudno wtedy o podkopanie swojej samooceny i utratę motywacji do dalszych ćwiczeń.
- Oszczędność pieniędzy: nie chodzi tutaj tylko o oczywiste koszty związane z zakupem karnetu, ale także kwoty wydawane na dojazdy, sportowe obuwie na zmianę czy profesjonalną odzież sportową. Oczywiście ćwicząc w domu nadal musimy zadbać o to, aby odzież treningowa była przystosowana do wykonywania ćwiczeń i nie krępowała naszych ruchów, ale nie musimy przejmować się tym, że nasz top nie współgra kolorystycznie z legginsami;)
- Jak zacząć ćwiczyć w domu?
Zanim rozpoczniemy ćwiczenia w domu, powinniśmy zastanowić się jaki jest cel naszych ćwiczeń. Czy zależy nam na utracie wagi, wzmocnieniu siły mięśni, walce z nawracającym bólem pleców czy ćwiczeniach relaksacyjnych, będących odskocznią od stresujących wyzwań życia codziennego?
Niezależnie od tego, jaki cel nam przyświeca, musimy pamiętać o odpowiednim dobraniu intensywności ćwiczeń do naszej aktualnej sprawności fizycznej, aby uniknąć ryzyka przeciążeń i kontuzji.
Do wykonywania ćwiczeń w domu, wcale nie potrzebujemy zaawansowanych sprzętów, jednak podstawowe akcesoria takie jak mata fitness, gumy oporowe lub piłki gimnastyczne, znacznie podnoszą wygodę i efektywność naszych treningów. Duży wybór akcesoriów fitness, jak i pozostałych sprzętów przeznaczonych do domowych treningów znajdziesz np. w sklepie internetowym Hop-Sport.
- Na jakie efekty mogę liczyć ćwicząc w domu?
Niezależnie od tego, czy trenujesz w domu, w siłowni czy w szkole jogi, najważniejszym aspektem w osiągnięciu celu jest Twoja motywacja i regularność ćwiczeń. Ćwiczenia w domu, mogą być tak samo efektywne, jak te wykonywane w salach fitness, pod warunkiem, że podejdziesz do tematu na poważnie.
W Internecie istnieje wiele materiałów, z których możesz skorzystać, od wpisów blogowych, przez filmiki instruktażowe, aż po dedykowane platformy online, oferujące kompleksowe porady treningowe wraz z rozpisaną dietą i materiałami motywującymi. Szczególnie na początkowym etapie, polecamy to ostatnie rozwiązanie. Platforma https://www.labonitafit.pl/trenujwdomu oferuje blisko 300 programów treningowych, indywidualne plany treningowe, dostosowane do osób o różnym stopniu zaawansowania, różnych potrzebach i oczekiwaniach. Z użyciem platformy, oferującej profesjonalne treningi online łatwiej będzie Ci utrzymać motywację do treningów i szybciej zobaczysz pierwsze rezultaty ćwiczeń.
- Podsumowanie
Ćwiczenia w domu mogą być niezwykle angażujące i przynosić efekty zbliżone do tych, które jesteśmy w stanie wypracować w klubie fitness. Jak w każdym aspekcie życia, który jest nastawiony na osiągnięcie danego celu, tak i w przypadku domowych treningów, kluczowa jest nasza systematyczność i zaangażowanie. Ćwicząc w domu oszczędzamy czas i pieniądze, możemy ćwiczyć, jak chcemy i kiedy chcemy, bez względu na porę dnia czy panujące na zewnątrz warunki pogodowe. W trakcie ćwiczeń możemy oglądać serial, słuchać podcastów lub ulubionej playlisty.
Lista zalet płynących z treningów domowych jest na tyle długa, że warto abyś i Ty dołączył(-a) do wyzwania #trenujwdomu już dzisiaj!