Trening w domu może być równie efektywny jak ten na sali. Wystarczy zaopatrzyć się w drobny sprzęt, dzięki któremu można skutecznie popracować nad każdą partią ciała. Jaką matę wybrać, żeby było nam wygodnie? Czym zastąpić obciążenia i jak urozmaicić trening z ciężarem własnego ciała? Oto wskazówki.

Po pierwsze – wygodna mata

Mata macie nierówna. Oczywiście, lepiej mieć jakąkolwiek, niż ćwiczyć na dywanie czy twardej podłodze. Ale jednak, warto przemyśleć ten zakup. Przy wyborze maty należy zwrócić uwagę na dwa parametry: grubość i długość. Za krótka mata będzie denerwować i nie pozwoli zrobić wygodnie wszystkich ćwiczeń. Za cienka natomiast sprawi, że będą bolały plecy czy kość ogonowa.

Optymalna długość maty to 120 cm. Można wybrać trochę krótszą, ale lepiej nie schodzić poniżej jednego metra.

Grubość maty to minimum 1 cm. To zapewni wygodne ćwiczenia, bez uczucia wbijania się ciała w podłogę.

Szerokość maty to ostatnia sprawa, średnio powinna mieć około 50 – 50 cm. Jednak taki wymiar ma większość mat, więc nie trzeba się o to martwić.

Przykładowa mata, którą polecam.

https://powerman.com.pl/maty-fitness/3696-mata-fitness-gym-yoga-120x56x1cm-gimnastyczna.html

lub krótsza i tańsza

https://powerman.com.pl/maty-fitness/3698-mata-fitness-gym-yoga-112x50x1cm-gimnastyczna.html

Jakie hantle wybrać?

Wybranie odpowiedniego obciążenia jest ważne. Za lekkie hantle sprawią, że trening będzie nieefektywny. Za ciężkie mogą nie pozwolić na poprawne wykonanie ćwiczenia, a co za tym idzie – powodować kontuzje. Dlatego warto zastanowić się, jakim ciężarem do tej pory ćwiczyłyśmy i wybrać na przykład dwie pary hantli – lżejsze do treningów cardio, treningów rąk i brzucha, a cięższe do ćwiczeń na nogi czy pośladki.

Kwestia materiału z jakiego są wykonane jest istotna. Hantle, które mają na zewnątrz piankę będą trudne w utrzymaniu. Lepiej wybrać takie, które łatwo wyczyścić, na przykład winylowe.

Tanie i dobre jakościowo hantle znajdziecie tutaj:

https://www.decathlon.pl/hantle-2×2-kg-id_8336573.html

Hantle z możliwością regulacji

Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w zestaw hantli regulowanych z talerzami, na przykład 20 kg. Dzięki temu możemy zmniejszać lub zwiększać obciążenie w razie potrzeby. Ta opcja przyda się szczególnie kiedy ćwiczymy już z większymi ciężarkami. Kupowanie kilku par po pierwsze będzie drogie, a po drugi – nie chcemy potykać się o całe zestawy hantli w domu.

Fajny komplet znajdziecie tutaj:

https://allegro.pl/oferta/hantle-20kg-2x10kg-2-x-hantla-zestaw-hantli-8174084870?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_turystyka_TOP_new_sport_turism&ev_adgr=Sport+i+turystyka&gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SFQjwN2VtA6jijfBPYz_Gsf1kY3kgz_37CeW0BkU5a4_w7uN2ibPlhoC4ZwQAvD_BwE

Taśma oporowa zamiast ciężarków

Taśma oporowa to niewielki przyrząd treningowy, z którym można wzmocnić i uelastycznić swoje mięśnie oraz spalić więcej kalorii. Z powodzeniem zastępuje trening siłowy. To gumowy lub elastyczny materiałowy, rozciągliwy pas lub opaska, którą można wykorzystywać podczas rozgrzewki, rozciągania czy treningu zasadniczego.

W zależności od producenta, znaleźć można rożne kolory taśm, które definiują stopień oporu. Dlatego nie zawsze czarna taśma będzie najsilniejsza. Trzeba przeczytać, jakie obciążenie ma każda z nich. Polecam wybrać najmocniejszą lub jeśli nigdy nie ćwiczyłaś, drugą od końca. Naprawdę wszystkie pozostałe są za delikatne, żeby osiągnąć fajny efekt.

Polecam taśmy z HMS, nie niszczą się i nie rozciągają a są naprawdę tanie.

https://www.sport-shop.pl/guma-do-cwiczen-gu04-hms-18-25kg-p-41840.html?gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SN8TycScq_UPTEAqiN7jI_6ZesqoZfW5hiSSwmUPY12APQ2w2iikhhoCYIEQAvD_BwE

Gumy treningowe

To już dodatek, ale zastępuje ćwiczenia na plecy na maszynach, pomaga w podciąganiu i pełni szereg innych funkcji. Zastosowanie takiej gumy jest naprawdę szerokie. Przydaje się w trakcie ogólnorozwojowego treningu. Dzięki niej i oporowi, który stwarza, szybciej wzmocnisz mięśnie, dzięki czemu pięknie wyrzeźbisz sylwetkę. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na opór wyrażony w kilogramach.

https://www.sport-shop.pl/guma-do-cwiczen-crossfit-power-band-8-12kg-sportvida-p-61457.html

Piłka fitness

Treningi z piłką są zbawienne dla naszych pleców. Wzmacniają mięśnie głębokie, pozwalają się też zrelaksować. Opcji treningowych jest mnóstwo. Jeśli chcesz kupić piłkę do domu, zwróć uwagę na jej średnicę oraz materiał z jakiego jest wykonana.  Najczęściej piłki występują w rozmiarach 55cm, 65cm, 75 cm. Dobierz odpowiedni do swojego wzrostu. Na sali w naszym klubie laBonitafit korzystamy z piłek 55 cm i 65 cm. Dodatkowo warto wybrać taką, która ma poziome prążki, one naprawdę ułatwiają utrzymanie się na niej.

Najlepsza piłka, którą polecam:

https://powerman.com.pl/pilki-fitness/3433-pilka-fitness-65cm-z-abs-z-pompka-smj.html

Sztanga

Przy zakupie sztangi warto zwrócić uwagę na łączną ilość obciążenia. Ważne jest, żeby móc je regulować, bo dzięki temu można użyć sztangi do ćwiczeń na różne partie mięśni. Ważne jest również to, czy gryf ma osłonkę, na przykład taką z pianki. To zwiększy komfort treningu i pozwoli na wzięcie większego ciężaru. Wbijająca się sztanga w plecy to nic przyjemnego.

Fajne sztangi znajdziecie tutaj:

https://www.fitness.shop.pl/sztanga-body-pump-20-kg-hms.html

Rękawiczki

Czy trzeba ich używać? Nie, jeśli nie pracujemy z lekkimi ciężarkami. Natomiast gdy w grę wchodzą już większe hantle lub sztanga – zdecydowanie warto. Rękawiczki nie są drogim elementem, a pozwolą utrzymać większy ciężar, ponieważ spocona dłoń nie będzie się ślizgała, a materiał utrzyma hantel w dłoni. Dodatkowo jeśli zdecydujemy się na rękawiczki ze wzmocnieniem na nadgarstkach, trening będzie bezpieczniejszy.

Materiałowe czy skórzane? Według mnie obojętnie. Korzystam z dwóch wersji i jedyne, co zauważyłam – te skórzane szybciej niszczą się w pralce. Nie warto patrzeć za to na firmę, najczęściej te najdroższe, markowe nie spełniają żadnych funkcji. I ostatnia rzecz. Takie dwa kółka materiałowe, które znajdują się na wewnętrznej stronie rękawicy nie są do odcięcia! J Za nie łapiemy drugą ręką, żeby łatwiej było zdjąć rękawiczkę po skończonym treningu.

https://allegro.pl/oferta/m551-nowe-damskie-rekawiczki-treningowe-reebok-xl-7487554091?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_si%C5%82ownia_fitness_sport_gym_fitness&ev_adgr=Si%C5%82ownia+i+fitness&gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SPZTyirkBZ3p7lJ0AYWo8OvALWmSY0VM_6nowKJRcX3sg9hc1vj_3hoCIpAQAvD_BwE

lub

https://www.bodypak.pl/pl/akcesoria/5788-trec-rekawice-damskie-czarne-1-komplet.html?gclid=CjwKCAjwg6b0BRBMEiwANd1_SLjn4N0n43xNdTpqUbW0mNDEl4aDo8XFO5iXGLOjYJkg6TZ4N9S6ixoC9k8QAvD_BwE

Jak widać, nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, żeby skompletować sobie swoją małą, domową siłownię i cieszyć się każdym treningiem. W naszych treningach online, które odbywają się na naszej stronie www.labonitafit.pl często używamy sprzętów, żeby pokazać, jak powinno się ćwiczyć w domu. Zapisy na zajęcia znajdują się w zakładce Plan Zajęć. Wystarczy założyć konto i zapisać się na zajęcia. Kilka minut przed treningiem, w swoim panelu klienta należy kliknąć przycisk Oglądaj pod zajęciami, na które się zapisałyśmy i gotowe, pojawi się transmisja na YouTube. Nasze trenerki prowadzą codziennie transmisje z naszego klubu dla kobiet laBonitafit w Świdnicy przy ulicy Ofiar Oświęcimskich 15. Jeśli masz pytania, zadzwoń do nas pod nr 535-500-676.

Jeśli chcesz zapisać się na trening personalny online po to, żeby dowiedzieć się jak ćwiczyć z poszczególnym sprzętem lub potrzebujesz rozpiski treningowej zadzwoń i umów się – te.663-597-879.

#trenujwdomu