Co jeść przed i po treningu?
Czy wiesz, że możesz nie mieć efektów, nawet jeśli trenujesz, ale nie jesz konkretnych posiłków po treningu? Trenować na czczo, czy lepiej coś zjeść? Jeśli zjeść, to co właściwie? Co zrobić, jeśli trenuję rano? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.
Bez względu na to, czy chcesz schudnąć, zbudować mięśnie, ujędrnić ciało, poprawić kondycję czy zdrowie, w każdym z tych przypadków, oprócz treningu, równie ważne jest żywienie. Spożywanie odpowiednich posiłków przed treningiem dostarczy Ci energii, dzięki której będziesz w stanie ćwiczyć na 100% i osiągniesz najlepsze efekty. Natomiast odżywienie organizmu po treningu pomoże Ci w odbudowie mięśni, szybciej się zregenerujesz i w uzupełnisz utracone składników odżywczych.
- Czy można trenować na czczo?
Tak, jeśli podczas treningu nie czujesz spadków energii, kondycji i wydolności. Niekiedy zdarza się, że nasze podopieczne wolą trenować na czczo, bo mają wtedy więcej energii, natomiast w zdecydowanej większości jest wręcz przeciwnie. Mniej więcej po 20 minutach intensywnych ćwiczeń może zacząć kręcić Ci się w głowie, a Twoje mięśnie odmówią współpracy. Dlatego obserwuj swój organizm, który podpowie Ci, czy powinnaś coś wcześniej zjeść, czy bez problemu masz siłę na to, żeby trenować na czczo. Obalę przy tym powtarzany przez wiele lat mit – trening na czczo nie powoduje szybkiego i magicznego pozbycia się tkanki tłuszczowej :)
- Co zjeść, jeśli trenujesz wcześnie rano i nie masz ochoty na śniadanie?
Banan. Banan jest dobry na wszystko :) A tak na poważnie – jest lekkostrawny i dostarczy Ci szybko paliwa w postaci energii. Jeśli nie lubisz bananów, możesz sięgnąć np. po koktajl z owoców i płatków owsianych lub po prostu inny owoc.
- Posiłek przed treningiem
Zjedz lekki posiłek zawierający zarówno węglowodany jak i białko, które dostarczą Ci energii na cały trening.
Przykłady:
- owsianka z owocami (zalej wrzątkiem lub ugotuj na mleku z dodatkiem pokrojonych owoców tj. banany, jagody, borówki, maliny czy jabłka)
- koktajl białkowy z bananem (zmiksuj np. kefir, skyr, maślankę, mleko z dodatkiem banana i łyżki masła orzechowego)
- chleb graham z awokado i jajkiem
- tosty z serem białym i pomidorem
- baton z płatków owsianych z daktylami
- Posiłek po treningu
Do około 2 h po treningu zjedz posiłek bogaty w węglowodany i białko, żeby wspomóc proces regeneracji mięśni, zapewnić optymalną syntezę białek, uzupełnić utracony podczas ćwiczeń glikogen, czyli w skrócie – żebyś nie miała domsów (zakwasów), żebyś nie musiała czekać tydzień do kolejnego treningu aż przestanie Cię boleć całe ciało i miała efekt w postaci ładnie zarysowanych mięśni, spalenia tkanki tłuszczowej i poprawienia wydolności organizmu.
Przykłady:
- omlet z warzywami (omlet z jajek z chlebem i dowolnymi warzywami)
- kurczak/indyk/ryba/tofu/strączki grillowany z ziemniakami i warzywami
- makaron pełnoziarnisty w sosie pomidorowym z łososiem/kurczakiem/indykiem/tofu/strączkami
- sałatka grecka z kurczakiem/rybą/indykiem/tofu/strączkami i chlebkiem pita
Dopasuj posiłki do swoich preferencji smakowych. Pamiętaj, że ma Ci to sprawiać przyjemność. Zawsze możesz wybrać spośród wymienionych powyżej przykładów swoje ulubione dania, ale pamiętaj, żeby oprócz zaplanowania treningu na naszej platformie fitness online www.labonitafit.pl/trenujwdomu zaplanować również co zjesz przed i po treningu, dzięki temu będziesz miała siłę na zrobienie naprawdę dobrego treningu, po którym będziesz z siebie zadowolona, a efekty przyjdą szybciej, niż gdybyś zapomniała w tym wszystkim o zbilansowanym jedzeniu. Jeśli natomiast nie wiesz co jeść, nie masz pomysłu na posiłki, masz mało czasu na gotowanie lub zmagasz się z chorobami, skorzystaj z konsultacji dietetycznej z naszymi dietetykami klinicznymi lub zamów indywidualną dietę na www.labonitafit.pl/dieta