Jakie badania wykonać przed rozpoczęciem diety?
Chcesz rozpocząć dietę i zastanawiasz się jakie badania wykonać? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej. Badania diagnostyczne są niezwykle ważne w przypadku profilaktyki zdrowotnej. Przede wszystkim stanowią około 60% informacji dotyczących stanu zdrowia, dostarczają wiedzy jak funkcjonuje organizm i czy występują niedobory żywieniowe. W dłuższej perspektywie czasu służą monitorowaniu efektywności zastosowanej terapii np. dietetycznej. Warto wykonać je przynajmniej raz w roku. Jeżeli stosujesz dietę odchudzającą przez dłuższy czas – koniecznie sprawdź, jak funkcjonuje Twój organizm.
Jakie badania wykonać przed rozpoczęciem diety?
- Morfologia krwi z rozmazem – jedno z najważniejszych badań profilaktycznych i diagnostycznych. Wyniki tego badania pokazują ogólny stan organizmu. Koszt wykonania morfologii krwi jest niewielki (między 10-17 zł), a pozwala na wskazanie niedokrwistości, stanów zapalnych, infekcji, zakażeń, możliwych niedoborów witamin oraz poważniejszych zaburzeń takich jak np. nowotwory.
- Glukoza – podstawowe badanie pozwalające na wykrycie cukrzycy, stanu przedcukrzycowego, a także hipoglikemii.
- Insulina – badanie insuliny pozwala na wykrycie insulinooporności, cukrzycy.
- Pełen lipidogram (cholesterol całkowity, HDL, LDL, nie-HDL, triglicerydy) – przedstawia profil lipidowy organizmu. Pamiętaj, że wysoki cholesterol to duże ryzyko udaru mózgu, miażdżycy czy zawału serca.
- Żelazo – badanie służące diagnostyce niedoboru oraz nadmiaru żelaza w organizmie. Warto badać zawsze z ferrytyną.
- Ferrytyna – badanie ukazujące zapasy żelaza w organizmie. Jeżeli zauważyłaś wzmożone wypadanie włosów, osłabienie, nie jesz mięsa lub jesteś osobą trenującą – wykonaj koniecznie to badanie.
- Witamina D metabolit 25OH – pozwala określić poziom witaminy D w organizmie. Niedobór witaminy D może wpływać na złe samopoczucie, zmęczenie czy większą podatność na infekcje.
- TSH – bada stężenie tyreotropiny. Pozwala na wykrycie zaburzeń pracy tarczycy. Warto wykonywać wraz z FT3 i FT4.
- Próby wątrobowe (ALT, AST, GGTP) – pozwalają na ocenę pracy wątroby.
W jaki sposób przygotować się do badania?
- Dzień przed unikaj słodkich oraz tłustych posiłków, zjedz lekką kolację około 12 godzin przed badaniem.
- Na badanie udaj się na czczo – najlepiej w godzinach porannych.
- Kilka dni przed wykonaniem badania zrezygnuj z picia alkoholu.
- W dniu badania nie pal papierosów i nie żuj gumy.
- Przerwij swoją suplementację na około 4-7 dni przed wykonaniem badań.
- Unikaj stresu przed badaniami – stres może powodować zwiększenie parametrów takich jak glukoza, insulina, kortyzol, cholesterol, TSH i inne.
- Nie wykonuj bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych przed wykonaniem badań – zachowaj normalną aktywność fizyczną.
- Jeżeli chcesz porównać wyniki – najlepiej wykonuj badania w tym samym laboratorium.
Teraz już wiesz, dlaczego warto wybrać się na badania minimum raz w roku i w jaki sposób się do nich przygotować. Jeżeli chcesz rozpocząć dietę, a nie wykonywałaś ich dawno – to idealny moment. Pamiętaj, że zdrowie jest tylko jedno i warto o nie dbać zarówno na co dzień, poprzez zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczną, jak i od czasu do czasu wykonując profilaktyczne badania.
Jeżeli chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, poprawić swoje wyniki badań bądź skonsultować je z naszym dietetykiem klinicznym wejdź na labonitafit.pl/dieta i umów się na konsultację lub wybierz dietę online. Wspólnie ustalimy Twój bilans kaloryczny, omówimy dotychczasowy sposób odżywiania, dobierzemy plan żywieniowy, suplementację i sprawimy, że zdrowa dieta będzie dla Ciebie przyjemnością.